عکاسی با رینگ لایت

5روش خلاقانه برای استفاده از رینگ لایت

 

 

1- استفاده از رینگ لایت به عنوان منبع نور معمولی

 

­­

علیرغم داشتن شکل دایره‌ای، می‌توانید از رینگ لایت به عنوان یک منبع نور نرمال هم بهره ببرید. ارتفاع پایه نور را افزایش دهید و زاویه آن را به سمت سوژه تغییر دهید تا بتوانید از آن همانند یک سافت باکس کوچک استفاده کنید. البته فقط به این نوع نورپردازی محدود نیستید و می‌توانید الگوهای مختلف نورپردازی را امتحان کنید. برای مثال می‌توانید از بلوکه کننده ها (Flag) برای حذف قسمت‌هایی از نور و شکل دادن آن به صورت دلخواه خودتان استفاده کنید. همچنین اگر بیش از یک رینگ لایت داشته باشید می توانید سناریوهای نورپردازی با دو منبع نور را به راجتی اجرا کنید بخصوص اگر شدت نورهای رینگ لایت قابل تغییر باشد.

 

 

 

2- ژست دادن به سوژه

 

 

 

 

اگر یک رینگ لایت LED دارید، می‌توانید از سوژه بخواهید آن را در دست بگیرد و عکس‌های خیلی جذابی با آن بگیرید. بسته به سایز رینگ لایتی که دارید، تاثیر این روش متفاوت خواهد بود و شما باید مراقب کابل‌ها هم باشید. اما مطمئنا می‌توان گفت که اجرای این تکنیک، هم برای شما و هم برای سوژه خیلی لذت بخش خواهد بود.

3- به عنوان نور پرکننده

 

 

 

شما می‌توانید برای خلق افکت‌های جذاب از هر نوع نور ثابتی در کنار نورهای استودیویی استفاده کنید. برای مثال زمانی که از فلاش به عنوان منبع نور اصلی استفاده می‌کنید، از رینگ لایت هم به عنوان نور پرکننده بهره ببرید.

نکته‌ای که باید به یاد داشته باشید این است که احتمالا فلاشی که از آن استفاده می‌کنید خیلی قوی‌تر از رینگ لایت شما است و به همین خاطر باید مطمئن شوید رینگ لایت شما قدرت کافی را داشته باشد. همچنین در صورتی که می‌خواهید از چند منبع نور استفاده کنید، باید از یک رینگ لایت با دمای نور قابل تغییر استفاده کنید.

می‌توانید جای منابع نور را هم عوض کنید و از رینگ لایت به عنوان نور اصلی و فلاش به عنوان نور پرکننده استفاده کنید اما باز هم باید مراقب توان خروجی باشید.

4- استفاده از رینگ لایت برای ترکیب بندی

 

 

من عاشق این هستم که از رینگ لایت برای ترکیب بندی استفاده کنم و سوژه را در وسط آن قرار دهم. البته شما فقط محدود به این گزینه نیستید و می‌توانید به هر شکلی که می‌خواهید از این منبع نور برای ترکیب بندی بهره ببرید. برای مثال آن را پشت سر سوژه قرار دهید تا یک اثر هاله‌ای داشته باشید و یا رینگ لایت را با زاویه داخل کادر قرار دهید تا بتوانید یک باریکه نور زیبا را داخل تصویر خودتان داشته باشید.

 

 

5- کاهش سرعت شاتر

این تکنیک شبیه به تکنیک شماره 3 است اما با این تکنیک می‌توانید تصویر را برای فلاش قوی‌تر و رینگ لایت ضعیف‌تر نوردهی کنید.

 

نکته: در صورتی که خیلی به جوانب فنی کار ارزش می‌دهید، احتمالا علاقه‌ای به استفاده از این تکنیک نخواهید داشت. دلیل این امر نیز این است که ممکن است عکس‌های شما کمی نرم‌تر به نظر برسند. با این وجود می‌توانید با استفاده از آن عکس‌های خیلی زیبایی خلق کنید. در ضمن باید خیلی مراقب حرکت دوربین خودتان باشید.

به دلیل اینکه نوع خروجی فلاش هیچ ارتباطی به سرعت شاتر ندارد، می‌توانید تا جایی که نیاز است سرعت شاتر را پائین بیاورید. اما بهتر است از یک سه پایه استفاده کنید تا مطمئن شوید دوربین شما خیلی حرکت نمی‌کند.

sazadgar
ارسال دیدگاه