3تکنیک برای عکاسی پرتره…

آموزش نکات عکاسی پرتره

1.سوژه را قاب کنید

فریم‌سازی از شگردهای عکاسی پرتره به شمار رفته است. به بیان ساده، شما با فریم‌سازی و یا قاب کردن سوژه به وسیله عناصر دیگر، توجه تماشاگر را به سوژه جلب خواهید کرد. فریم و یا قاب که تمام سوژه را در بر می‌گیرد، با عمق بخشی به موضوع عکاسی پرتره تمام نگاه تماشاگر را به سوی آن معطوف می‌کند.

                                                                                             قاب کردن سوژه
فریم‌سازی کار چندان دشواری نیست اما بهتر است مطابق با موضوع عکاسی پرتره هوشمندانه انجام گیرد. شما می‌توانید با بهره‌گیری از درب و یا پنجره سوژه را قاب کنید. همچنین می‌توانید از یک شکاف به طرزی ماهرانه سوژه را عکاسی کنید. ساده‌ترین صورت فریم‌سازی عکاسی یک بخش ِ صورت و یا بدن سوژه از میان دست‌هاست. با تمام تفاسیر فوق، می‌توان گفت فریم‌سازی یکی از نکات مهم عکاسی پرتره است که علاوه بر هوش، طالب ابتکار عکاس می‌باشد.

2.با لنز واید عکاسی کنید

عکاسی با لنز واید یکی از نکات مهم عکاسی پرتره محسوب می‌شود. نوع عکاسی با لنز واید پدیده‌ای نادر رقم می‌زند که طبیعتا نتایج آن عکس‌های فراموش نشدنی است.

                                                                                            عکاسی پرتره با لنز واید

فاصله کانونی عریض اعوجاج بی‌نظیری خلق می‌کند. حواستان باشد اگر سوژه عکاسی پرتره شما همسرتان باشد، ممکن است نتیجه حاصل کمی او را عصبانی کند! زیرا این شیوه از عکاسی برخی از اجزای صورت و یا بخش‌هایی از بدن سوژه را که در لبه فریم قرار دارند، بزرگتر از حد معمول نشان می‌دهد. با این وجود، عکاسی از سوژه در محیطی چشمگیر به خلق تصاویری گسترده و دراماتیک می‌انجامد.

3.با پس‌ زمینه بازی کنید

پس زمینه یکی از نکات مهم عکاسی پرتره است که نمی‌توان آن را به هیچ وجه نادیده گرفت. با آنکه سوژه پرتره مهم‌ترین عنصر مرکزی عکاسی شما محسوب می‌شود اما فضا و پس زمینه انتخابی می‌تواند تا حد زیادی بر روی عکس تاثیر بگذارد. از این رو، انتخاب پس زمینه مناسب قادر است تغییرات زیادی ایجاد کند و به طور کلی حال و هوای عکاسی‌تان را عوض کند. سعی کنید تا با فراهم آوردن پس زمینه‌ای مناسب برای سوژه پرتره نحوه عکاسی خود را پیشرفته‌ تر جلوه بدهید.


                                                              بازی با پس زمینه

توجه داشته باشید، برخی اوقات انتخاب پس زمینه‌ای دراماتیک ممکن است به خودنمایی بیشتر سوژه شما کمک کند. و گهگاه با استفاده پس زمینه‌ای رنگارنگ باید ریسک کنید تا سوژه بیشتر به چشم بیاید.

sazadgar
ارسال دیدگاه